Contact Form 7 HU - en to hu translation catalogue (178 entries)

en: Contact
hu: Kapcsolat

en: Edit Contact Forms
hu: Contact Form szerkesztése

en: Edit
hu: Szerkeszt

en: Generate Tag
hu: Címke létrehozása

en: Show
hu: Mutat

en: Hide
hu: Elrejt

en: Contact form
hu: Kapcsolat űrlap

en: Settings
hu: Bállítások

en: Docs
hu: Dokumentumok

en: FAQ
hu: GYIK

en: Support
hu: Támogatás

en: Contact form created.
hu: Kapcsolat űrlap létrehozva.

en: Contact form saved.
hu: Kapcsolat űrlap elmentve.

en: Contact form deleted.
hu: Kapcsolat űrlap törölve.

en: Database table created.
hu: Adatbázis tábla létrehozva

en: Failed to create database table.
hu: Hiba az adatbázis tábla létrehozásakor

en: Contact Form 7 needs your support. Please donate today.
hu: A Contact Form 7 igényli az Ön támogatását. Kérjük, adományozzon még ma!

en: Your contribution is needed for making this plugin better.
hu: Az Ön együttműködése szükséges ahhoz, hogy a bővítményt még jobbá tegyük

en: Donate
hu: Adomány

en: <strong>The database table for Contact Form 7 does not exist.</strong> You must <a href="%s">create the table</a> for it to work.
hu: <strong>A Contact Form 7 adatbázis-tábla nem létezik.</strong> A továbblépshez a  <a href="%s">táblát létre kell hozni</a>!

en: <strong>The database table for Contact Form 7 does not exist.</strong>
hu: <strong>A Contact Form 7 adatbázis-tábla nem létezik.</strong>

en: Add new
hu: Új hozzáadása

en: Copy this code and paste it into your post, page or text widget content.
hu: Másolja be és illessze be ezt a kódot a bejegyzésébe, oldalára, vagy szöveg-widget tartalmába.

en: Save
hu: Mentés

en: Copy
hu: Másolás

en: Delete
hu: Törlés

en: You are about to delete this contact form.
      'Cancel' to stop, 'OK' to delete.
hu: Ennek a kapcsolat űrlapnak a törlésére készül.
     'Mégse', ha nem akarja, 'OK' a törléshez.

en: Form
hu: Űrlap

en: Mail
hu: Levél

en: To:
hu: Címzett:

en: From:
hu: Feladó:

en: Subject:
hu: Tárgy:

en: Additional headers:
hu: További fejlécek:

en: File attachments:
hu: Csatolt fájlok:

en: Use HTML content type
hu: Használjon HTML tartalmi típust

en: Message body:
hu: Üzenet törzse:

en: Mail (2)
hu: Levél (2)

en: Use mail (2)
hu: Levél (2) használata

en: Messages
hu: Üzenetek

en: Additional Settings
hu: További beállítások:

en: Use the default language (%s)
hu: Alapértelmezett nyelv használata (%s)

en: Add New
hu: Új hozzáadása

en: Or
hu: vagy

en: (select language)
hu: (nyelv választása)

en: Untitled
hu: Cím nélkül

en: Sender's message was sent successfully
hu: Az üzenet sikeresen elküldésre került

en: Your message was sent successfully. Thanks.
hu: Az üzenet sikeresen elküldve. Köszönjük!

en: Sender's message was failed to send
hu: Sikertelen üzenetküldés

en: Failed to send your message. Please try later or contact administrator by other way.
hu: Üzenet küldése sikertelen. Kérjük próbálja meg később, vagy más módon vegye fel a kapcsolatot az adminisztrátorral!

en: Akismet judged the sending activity as spamming
hu: Akismet spamnek tekintette a küldések intenzítása miatt az üzenetet

en: Validation errors occurred
hu: Érvényesítési hiba történt

en: Validation errors occurred. Please confirm the fields and submit it again.
hu: Érvényesítési hiba. Kérem a mezők megerősítését és újra elfogadását!

en: There is a field of term that sender is needed to accept
hu: A kötelező mezőt a küldőnek el kell fogadnia

en: Please accept the terms to proceed.
hu: Kérem a feltételek elfogadását a folytatáshoz!

en: Email address that sender entered is invalid
hu: A beírt e-mail cím helytelen

en: Email address seems invalid.
hu: Az e-mail cím nem tűnik helyesnek.

en: There is a field that sender is needed to fill in
hu: A kötelező mezőt, a küldőnek ki kell töltenie

en: Please fill the required field.
hu: Kérem a szükséges mezők kitöltését!

en: Your Name
hu: Név

en: (required)
hu: (kötelező)

en: Your Email
hu: E-mail cím

en: Subject
hu: Tárgy

en: Your Message
hu: Üzenet

en: Send
hu: Küldés

en: From: %s
hu: Feladó: %s

en: Subject: %s
hu: Tárgy: %s

en: Message Body:
hu: Üzenet:

en: This mail is sent via contact form on %1$s %2$s
hu: Ez az email a %1$s kapcsolati űrlap használatával került kiküldésre:%2$s

en: Afrikaans
hu: afrikai

en: Albanian
hu: albán

en: Arabic
hu: arab

en: Bangla
hu: bangladesi

en: Bosnian
hu: bosnyák

en: Brazilian Portuguese
hu: portugál brazil

en: Bulgarian
hu: bulgár

en: Catalan
hu: katalán

en: Chinese (Simplified)
hu: kínai (egyszerűsített)

en: Chinese (Traditional)
hu: kínai (hagyományos)

en: Croatian
hu: horvát

en: Czech
hu: cseh

en: Danish
hu: dán

en: Dutch
hu: holland

en: English
hu: angol

en: Estonian
hu: észt

en: Finnish
hu: finn

en: French
hu: francia

en: Galician
hu: lodomér (gács)

en: Georgian
hu: grúz

en: German
hu: német

en: Greek
hu: görög

en: Hebrew
hu: zsidó

en: Hindi
hu: hindi

en: Hungarian
hu: magyar

en: Indonesian
hu: indonéz

en: Italian
hu: olasz

en: Japanese
hu: japán

en: Korean
hu: kóreai

en: Latvian
hu: lett

en: Lithuanian
hu: litván

en: Malayalam
hu: maláj

en: Norwegian
hu: norvég

en: Persian
hu: perzsa

en: Polish
hu: lengyel

en: Portuguese
hu: portugál

en: Russian
hu: orosz

en: Romanian
hu: román

en: Serbian
hu: szerb

en: Slovak
hu: szlovák

en: Slovene
hu: szlovén

en: Spanish
hu: spanyol

en: Swedish
hu: svéd

en: Thai
hu: thai

en: Turkish
hu: török

en: Ukrainian
hu: ukrán

en: Vietnamese
hu: vietnami

en: Acceptance
hu: Elfogadás

en: Name
hu: Név

en: optional
hu: választható

en: Make this checkbox checked by default?
hu: Ez a jelölőnyégyzet alapértelmezettként legyen bekapcsolva?

en: Make this checkbox work inversely?
hu: Ez a jelölőnégyzet működjön fordítva?

en: * That means visitor who accepts the term unchecks it.
hu: * Azt jelenti, hogy az a látogató kikapcsolja, aki elfogadja a feltételeket.

en: Copy this code and paste it into the form left.
hu: Másolja- és illessze be ezt a kódot a bal oldali űrlapba.

en: To use CAPTCHA, you need <a href="http://wordpress.org/extend/plugins/really-simple-captcha/">Really Simple CAPTCHA</a> plugin installed.
hu: A CAPTCHA használatához a <a href="http://wordpress.org/extend/plugins/really-simple-captcha/">Really Simple CAPTCHA</a> bővítményt telepíteni kell.

en: The code that sender entered does not match the CAPTCHA
hu: A küldő által beírt kód nem egyezik a CAPTCHA-val

en: Your entered code is incorrect.
hu: A beírt kód hibás.

en: Note: To use CAPTCHA, you need Really Simple CAPTCHA plugin installed.
hu: Figyelem! A CAPTCHA használatához telepíteni kell a Really Simple CAPTCHA bővítményt!

en: Image settings
hu: Képbeállítások

en: Foreground color
hu: Előtér szín

en: Background color
hu: Háttér szín

en: Image size
hu: Kép mérete

en: Small
hu: Kicsi

en: Medium
hu: Közepes

en: Large
hu: Nagy

en: Input field settings
hu: Beviteli mező beállításai

en: For image
hu: Képnek

en: For input field
hu: Beviteli mezőnek

en: This contact form contains CAPTCHA fields, but the temporary folder for the files (%s) does not exist or is not writable. You can create the folder or change its permission manually.
hu: Ez a kapcsolati űrlap tartalmazza a CAPTCHA-mezőt, de a %s fájlok átmeneti könyvtára nem létezik, vagy nem írható. Ezt a könyvtárat kézzel kell létrehozni, vagy cserélni a könyvtár-jogokat.

en: This contact form contains CAPTCHA fields, but the necessary libraries (GD and FreeType) are not available on your server.
hu: Ez a kapcsolati űrlap tartalmazza a CAPTCHA-mezőt, de a hozzá szükséges könyvtárak (GD és FreeType) a szerveren nem érhetőek el.

en: Checkboxes
hu: Jelölőnégyzetek

en: Radio buttons
hu: Választógombok

en: Required field?
hu: Kötelező mező?

en: Choices
hu: Lehetőségek

en: * One choice per line.
hu: * Egy választás soronként.

en: Put a label first, a checkbox last?
hu: Először megjelöl, aztán ellenőriz?

en: Wrap each item with <label> tag?
hu: Mindegyik tételt <label> tag-gel megjelöljük?

en: Make checkboxes exclusive?
hu: A jelölőnégyzetek kizáróak legyenek?

en: And, put this code into the Mail fields below.
hu: és helyezze be ezt a kódott az alul található email-mezőbe.

en: Uploading a file fails for any reason
hu: Fájl feltöltés sikertelen

en: Failed to upload file.
hu: Sikertelen feltöltés.

en: Uploaded file is not allowed file type
hu: Feltöltött fájl típusa nem megengedett

en: This file type is not allowed.
hu: Ez a fájl típus nem megengedett.

en: Uploaded file is too large
hu: Feltöltött fájl túl nagy

en: This file is too large.
hu: Ez a fájl túl nagy.

en: Uploading a file fails for PHP error
hu: Fájl feltöltés PHP hibát okozott

en: Failed to upload file. Error occurred.
hu: Hiba történt a fájlfeltöltés közben.

en: File upload
hu: Fájl feltöltése

en: File size limit
hu: Fájl méret korlát

en: bytes
hu: byte

en: Acceptable file types
hu: Használható fájl típusok

en: And, put this code into the File Attachments field below.
hu: és tegyük ezt a kódot az alul lévő csatolt fájl mezőbe.

en: This contact form contains file uploading fields, but the temporary folder for the files (%s) does not exist or is not writable. You can create the folder or change its permission manually.
hu: Ez a kapcsolati űrlap tartalmazza a fájlfeltöltés mezőt, de a %s fájlok átmeneti könyvtára nem létezik, vagy nem írható. A könyvtárat kézzel kell létrehozni, vagy módosítani a jogokat.

en: This contact form contains [icl] tags, but they are obsolete and no longer functioning on this version of Contact Form 7. <a href="http://contactform7.com/2009/12/25/contact-form-in-your-language/#Creating_contact_form_in_different_languages" target="_blank">There is a simpler way for creating contact forms of other languages</a> and you are recommended to use it.
hu: Ez a kapcsolati űrlap tartalmazza az [icl] tag-et, de már elavult, és nem támogatja a Contact Form 7 ezen verziója.<a href="http://contactform7.com/2009/12/25/contact-form-in-your-language/#Creating_contact_form_in_different_languages" target="_blank">Itt egy egyszerűbb megoldás a kapcsolati űrlap létrehozásához más nyelven</a> és ajánlott ennek a használata.

en: Sender doesn't enter the correct answer to the quiz
hu: A felhasználó nem adott korrekt választ a quiz-kérdésre.

en: Your answer is not correct.
hu: Hibás a válasz!

en: Quizzes
hu: Quizek

en: * quiz|answer (e.g. 1+1=?|2)
hu: * quiz|válasz (pl.: 1+1=?|2)

en: Drop-down menu
hu: Lenyíló menü

en: Allow multiple selections?
hu: Engedélyezett a többszörös választás?

en: Insert a blank item as the first option?
hu: Első lehetőségnek egy üres tétel beszúrása?

en: Submit button
hu: Elfogadás gomb

en: Label
hu: Címke

en: Text field
hu: Szövegmező

en: Email field
hu: E-mail mező

en: This field requires author's name
hu: Ebbe a mezőbe a szerző neve szükséges

en: This field requires author's URL
hu: Ebbe a mezőbe a szerző URL-je szükséges

en: This field requires author's email address
hu: Ebbe a mezőbe a szerző e-mail címe szükséges

en: Default value
hu: Alapértelmezett érték

en: Text area
hu: Többsoros szöveg
